14 év után így néz ki egy mekis hamburger
A Utah államban élő férfi barátját szerette volna elriasztani a gyorskajáktól, ám a kísérlet annyira jól sikerült, hogy eldöntötte, megnézi, meddig nem romlik meg a hamburger. 14 év után egyelőre döbbenetes az eredmény.
A férfi elmondása alapján eredetileg egy hónapig akarta megőrizni a McDonald’s-ban vásárolt hamburgert, hogy szemléltesse barátjának, a gyorskaják mennyire tele vannak tartósítószerekkel.
Ám később elfeledkezett a dologról, és a szendvics hosszú hónapokon át egy, már nem hordott kabátja zsebében lapult. Amikor felesége végre megtalálta, mindketten megdöbbentek a látványon: a két éves darab egyáltalán nem romlott meg, sőt, úgy nézett ki, mintha csak előző nap vette volna a boltban, írja a Daily Mail.
A férfi amikor látta a bámulatos eredményt úgy döntött, hogy folytatja a bizarr kísérletet. A döbbenetes végkifejletet végül egy amerikai televíziós műsorban hozta nyilvánosságra. Az 1999-ben vásárolt hamburger tehát most 14 éves, ami azóta sem sokat változott a képek is bizonyítják. Kivéve az uborka tűnt el a szendvicsből, az is elporladt az évek során.
A férfi a szendvicset mostanában csak arra használja, hogy megijessze vele unokáit, hogy ne egyenek ilyen egészségtelen ennivalót.
Az igazság viszont valószínűleg nem az, amit a férfi állít, hogy a szendvicsben rengeteg a tartósítószer, hanem az, hogy pár körülmény fennállása esetén a McDonald’s és a többi gyorsétteremlánc szendvicsei nem megrohadnak és penészednek, mint ahogy azt egy átlagos szendvicstől vagy ételtől várnánk, hanem kiszáradnak.
“Sok videó és fotó próbálja bebizonyítani, hogy ha a McDonald’s hamburgereit sok ideig állni hagyják, akkor nem rohadnak meg, amit azzal magyaráznak, hogy sok vegyi anyag van a szendvicsekben. Az igazság viszont az, hogy a McDonald’s hamburgerei, sültkrumplijai ugyanúgy, mint minden étel, megrohadnak, ha megfelelő körülmények állnak elő. Alapvetően arról van szó, hogy a rohadást okozó mikrobák nagyon hasonlítanak ránk abból a szempontból, hogy vízre, tápanyagokra, melegre és időre van szükségük a növekedéshez. Ha egy vagy több komponenst kiveszünk az egyenletből, akkor a mikrobák nem tudnak elszaporodni, az étel nem rohad meg. A McDonald’s hamburgerénél a húspogácsa pára formájában nedvességet veszít a sütés során. A zsömle természetesen kenyértésztából van, viszont amiatt, hogy megsütjük, ez is nedvességet veszít. Ez azt jelenti, hogy mire elkészül, a hamburger relatíve száraz. Ha kint hagyják a szobában, akkor a levegőn további nedvességet veszít, mivel a legtöbb épületben 40% körül van a páratartalom. Vagyis a nedvesség vagy a magas páratartalom hiányában a hamburger simán csak kiszárad ahelyett, hogy megrohadna. Ha meg akarunk rohasztani egy McDonald’s-os hamburgert, akkor egyszerűen csak meg kell akadályoznunk a kiszáradást. Ezt például úgy érhetjük el, hogy celofánba vagy műanyagba csavarjuk, így nem tud távozni a nedvesség, esetleg magas páratartalmú helyen, mint például egy fürdőszobában tároljuk. Ha valaki elvégzi ezt a kísérletet otthon készült hamburgerekkel, amiknek hasonló a nedvességtartalmuk, mint a McDonald’s-os hamburgernek, valószínűleg ugyanezeket az eredményeket kapja” – idézte a Business Insider egy ételszakértő véleményét.